Tekerlekli Sandalyenin Kısa Tarihi

Tekerlekli Sandalyenin Kısa Tarihi 1 akülü sandalye |

Tekelekli sandalye, tekerleği bulduktan hemen sonra icat edilmiş bir şey gibi görünüyor değil mi? Ancak bildiğimiz tekerlekli sandalyeler, John Dawson adında birinin, iki büyük tekerlek ve bildiğimiz türden nispeten küçük bir oturma sandalyesini bir araya getirmesi ile oluşturulmuştur. Bu ilk fikir pratik bir tekerlekli sandalye ortaya çıkarmasa ya da rahat olmasa da, amaç belliydi ve bunu gören diğer girişimciler daha iyi bir tekerlekli sandalye üretmek için işe koyuldu.

ilk tekerlekli sandalye

Daha sonra bu prototip, lastik tekerleklerin metal bisiklet jantlarının üzerine yerleştirilmesi ile geliştirildi, çünkü tekerlekli sandalyenin hareket ettirilmesi için kol gücünü verimli bir şekilde kullanıması gerekiyordu.

İlk motorlu tekerlekli sandalye (şimdiki akülü sandalyelerin ilk versiyonu), 1916’da Londra’da tekerlekli sandalyeye 1.75 beygir gücünde bir motor yerleştirilerek oluşturuldu. Ortaya çıkan tasarım tekerlekli sandalyeden çok bir motosiklet gibiydi ve tahmin edebileceğiniz gibi, iç mekan kullanımı için çok uygun değildi ve bu nedenle seri üretime gidilmedi.

1932’de Harry Jennings, bugün tekerlekli sandalyede bulunan tasarım olan katlanır tekerlekli sandalyeyi icat etti. Jennings’in tasarımı, önceki modellere göre öyle bir gelişmeydi ki, kendisi ve arkadaşı Herbert Everest, pazarda iyi bir yer edindi. Davalar açıldı, fiyatlandırma yapmakla suçlandı ve bir davayı kaybetti.

Kanadalı George Klein, İkinci Dünya Savaşı’da veterinerlere hizmet vermek için elektrikli tekerlekli sandalye icat etti. Bu icat sektörede yeniden bir rekabete neden oldu. Model 1956’da seri bir üretime girdi, ancak daha sonra şirket satıldı.

Akülü Tekerlekli Sandalyeler sürekli olarak iyileştiriliyor ve geliştiriliyor, ancak temel fikir ve tasarım eskiden beri aynı kaldı. “Kulanıcı deneyimi.”

Tekerlekli Sandalyenin Kısa Tarihi 2 akülü sandalye |
Görsel: https://www.dezeen.com/

Londra merkezli stüdyo tarafından “tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam kalitesini iyileştirmek için bir araç” olarak tanımlanan 3D baskılı sandalyede, ölçüye göre bir koltuk ve ayak bölümü bulunacak.

Tekerlekli Sandalyenin Kısa Tarihi 3 akülü sandalye |
Benjamin Hubert’in Londra stüdyosu Layer,  3D baskı  teknolojisi kullanılarak üretilecek özel bir tekerlekli sandalye tasarımlarını açıkladı
.

Günümüzde Braingate adlı bir şirket zihinle kontrol edilebilecek bir motorlu bir tekerlekli sandalye yapmak istiyor. Gelecek, yürüme engelliler için heyecan verici gelişmelere sahne olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Easysoftonic