Tekerlekli Sandalye Standartları

tekerlekli sandalye fiyatları

Tekerlekli sandalye standartları, tekerlekli sandalyelerin özellikleri ve performansı hakkında tutarlı bilgiler oluşturmak için tasarlanmış ayrıntılı test ve ölçüm yöntemleridir. Manuel ve elektrikli tekerlekli sandalyeler ve skuterler için gereksinimleri ve test yöntemleri vardır. Ayrıca yalnızca elektrikli tekerlekli sandalyeler ve skuterler için ek standartlar bulunur. Bunlar tasarım, performans, test yöntemlerinden oluşur. ISO kalite yönergeleri tekerlekli sandalyenin belirli özelliklerinin gerekli minimum ve maksimum değerlerini ayarlar.

Tekerlekli sandalye üreticileri ve tasarımcıları arasında bir standardizasyon sürecinin kullanılması, daha önce farklı ölçüm yöntemleri, test prosedürleri ve sonuçların raporlanması arasındaki tutarsızlıkları büyük ölçüde azaltır. Örneğin, koltuk genişliği bir üreticiye ait koltuk raylarının iç kısmı arasında veya başka bir üründe koltuk raylarının dış tarafı arasında veya başka bir üreticiye ait kolçaklar arasında ölçüm anlamına gelebilir. ANSI / RESNA tekerlekli sandalye standartları, bu tutarsızlıkları ortadan kaldırmak ve tekerlekli sandalyeleri analiz etmek ve terapistler tarafından sandalyeyi tavsiye etmek için tek tip yöntemler sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Buna ek olarak ISO, yorgunluk testleri gibi tüketicilerin güvenliği için tekerlekli sandalyenin piyasaya sürülmesinden önce karşılanması gereken minimum performans kriterlerini belirler. Yorgunluk testinin amacı, tekerlekli sandalyeyi bir dizi küçük engel ve düşüşe maruz bırakarak bordürlerin etkilerini simüle etmektir. ANSI / RESNA standartlarının 1. cildinde hem manuel hem de elektrikli tekerlekli sandalyeler için test hazırlığı, test sonuçlarının değerlendirilmesi ve test raporunun gerekli içerikleri için özel talimatlar belirtilmiştir. Test sonuçları ISO gereklilikleri ile karşılaştırılmalı ve ISO gerekliliklerine uygun olmalıdır. ISO standartları, tekerlekli sandalye kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için kütle, stabilite, dönüş alanı ve toplam uzunluk, genişlik ve yükseklik gibi tekerlekli sandalyenin boyutları da dahil olmak üzere belirli özellikler için maksimum değerleri içerir.

Bazı kategoriler, fren mekanizmaları gibi bazı kategoriler, özelliğin doğası gereği manuel ve elektrikli sandalyeler için ayrı prosedürler ve standartlar gerektirir. Manuel tekerlekli sandalyeler için frenler yüklü tekerlekli sandalyeyi 7 derece + 1 / -0 yatayya eğimli bir yokuş yukarı veya aşağı bakacak şekilde stabil tutavilecek biçide ayarlanmalıdır.

Test çalışmalarının ortalaması hesaplanmalı ve tekerlekli sandalyede hangi fren türünün kullanıldığına bağlı olarak maksimum çalışma kuvveti değerleriyle karşılaştırılmalıdır.

Elektrikli tekerlekli sandalyeler için el freninin yanı sıra diğer fren mekanızması da test edilmelidir. Fren testi, tekerlekli sandalyenin yatay bir düzlemde maksimum hızda ileri doğru sürülmesini ve daha sonra kontrol cihazını serbest bırakarak durdurulmasını gerektirir. Kontrolün bırakıldığı yer ile tekerlekli sandalyenin gerçekten durduğu yer arasındaki uzunluk, yani fren mesafesi ölçülmelidir. Fren mesafeleri, tekerlekli sandalye yatay bir düzlemde geriye ve 3 derece, 6 derece ve 10 derece eğimli düzlemlerde ileriye doğru hareket ederken de ölçülmelidir. Tüm testler üç kez tamamlanmalı ve her biri için ortalama bir fren mesafesi hesaplanmalıdır.

Kaynaklar: iso.org, ansi.org

Tekerlekli Sandalye Standartları” te bir düşünce

  1. Mikail Kahraman diyor ki:

    Tekerlekli sandalyelerin belli bir standardı olduğunu bilmiyordum. Ben bir adet bağışta bulunmak isterim. Bir kişinin yüzünü güldürebilirsem ne mutlu bana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Easysoftonic