Akülü Tekerlekli Sandalye Nasıl Kullanılır? “Güvenlik Klavuzu”

akülü sandalye kullanan adam ve eşi

İnsanlar tekerlekli sandalyeleri çeşitli nedenlerle kullanırlar. Bu popüler ve güvenli hareketlilik cihazı, kullanıcıya bağımsızlık, konfor ve hayatın tadını sonuna kadar çıkarma kabiliyeti kazandırmayı amaçlamaktadır. Tekerlekli sandalye kullanmanın kolay olduğunu düşünebilirsiniz ve çoğunlukla öyle. Bununla birlikte,  tekerlekli sandalyenizden en iyi şekilde yararlanabilmek için dikkate almak isteyeceğiniz çeşitli güvenlik önlemleri vardır . Herhangi bir kazadan kaçınmanıza, düşmeleri ve diğer güvenlik sorunlaarını önlemenize yardımcı olmak için bu kullanışlı tekerlekli sandalye güvenlik kılavuzunu hazırladık.

Akülü sandalye nasıl kullanılır?

Tekerlekli sandalye kullanırken ilk önce ağırlık merkezinizi anlamanız gerekmekte. Tekerlekli sandalyenizi kullanırken uygun oturma pozisyonunu bulmak güvenliğiniz için çok önemlidir. Başlangıçta, dengenizi ve istikrarınızı korumak için tekerlekleri kullanmak isteyeceksiniz. Tekerlekli sandalyenizden içeri ve dışarı doğru eğilme, uzanma gibi çeşitli aktiviteler gerçekleştirin. Tüm bu hareketler tekerlekli sandalyenin ağırlık dağılımında değişikliğe neden olacaktır. Aracınıza uyum sağlarken yardıma ihtiyacınız olması durumunda, yakınlarınızdan yardım alarak hareketleri uygulayabilir ve kendinize güven kazanabilirsiniz.

Bazen geriye doğru eğilerek bir şeye ulaşmanız gerekebilir. Tekerlekli sandalyenizi istediğiniz nesneye mümkün olduğunca yakın konumlandırmak isteyeceksiniz. Oturduğunuz pozisyonu değiştirmeden kolunuzun erişebiceği mesafeye uzanmak için, uzun bir dingil mesafesi oluşturarak tekerlekleri tahrik tekerleklerinden uzakta tutacak şekilde kullanın.

Akülü Sandalyede Kazaları Önlemek

Devrilme ve düşme, tekerlekli sandalye kullanıcılarının karşılaştığı en yaygın kazalardır. Devrilme, tekerlekli sandalyenizi çok hızlı kullanma, kilitsiz frenler, kaygan yüzeyler, kullanıcının oturma stabilitesi ve tekerlekli sandalyenin dengesiz hale gelmesine neden olan sorunlu bir tekerlek ve çarpma gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Devrilme veya düşmeyi önlemek için, gerektiğinde devrilme kolu sabitlenmeli dar köşelerde ve engebeli arazide hızınıza dikkat etmelisiniz.

Akülü Sandalye Güvenlik ipuçları

 • Dışarı çıkmadan veya tekerlekli sandalyeye oturmadan önce frenleri kilitleyin. Binmeden önce elektrikli tekerlekli sandalyelerin gücü kapatılmalıdır.
 • Aktarmadan önce gerekirse ayak dayamaları ve kolçakları ayarlayın veya kaldırın.
 • Tekerlekli sandalyenin arkasına büyük bir ağır çanta veya eşya koymaktan kaçının. Bu, aktarma sırasında tekerlekli sandalyenin geriye eğilmesine neden olabilir.
 • Geceleri dışarı çıkarken yanıp sönen arka lambalar ve fosforlu kıyafetler kullanın. Bu aksesuarlar, insanların sizi karanlıkta daha rahat görmelerini sağlayacaktır.
 • Sandalyenizi merdivenlere, yokuş veya rapalarda zorlamaktan kaçının.
 • Tekerlekleri düzenli olarak değiştirin. Aracınız yüksek hızlarda yanlamaya başladıysa tekerlerin değiştirlme zamanı gelmiştir.
 • Akülü tekerlekli sandalye ayarlarınızı hızınıza göre rahat hissettiğiniz şekilde ayarlayın ve programlayın.
 • Yağmurdan mümkün olduğunca kaçının. Yağmurda akülü sandalyeler çekiş gücünü kaybedebilir ve kontrolleri ıslanabilir.

Akülü Sandalyeden Düşmeyi Önleme

 • Öne eğilmekten ve kendinizi tekerlekli sandalyeden dışarı sarkıtmaktan kaçının.
 • Transfer sırasında takılmayı önlemek için ayak dayama yerlerini uzaklaştırın.
 • Tekerlekli sandalyeden kalkmadan önce frenleri kilitleyin
 • Bir nesneye aşırı yaklaşmayın
 • Kendinizi koltukta çok ileriye kaydırmaktan kaçının.

Akülü Tekerlekli Sandalye Dış Mekanda Kullanım

Dış mekanda kullanımı için daha uygun çeşitli tekerlekli sandalyeler vardır. Bununla birlikte, her zaman dikkatli olmak önemlidir. Akülü sandalyenizi belirli yüzeylerde sürmekten ve hava koşullarından kaçınmalısınız. Kumlu yüzeylerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Üzerinde az miktarda kum bulunan asfalt bir kaldırım bile tekerlekli sandalyenizin dengesizleşmesine ve devrilmesine neden olabilir.

Bu durum aşırı hızlarda ve çoğunlukla elektrikli tekerlekli sandalyelerde meydana gelir. Islak yüzeylerden ve su birikintilerinden de kaçınılmalıdır. Elektrikli tekerlekli sandalyenizle bir su birikintisinden geçmek, tüm tekerlekli sandalyenin ıslanmasına, kaymasına, dönmesine ve devrilmesine neden olabilir. Güvenlik nedeniyle ıslak yüzeyden kaçınılması ve alanın etrafından dolanması tavsiye edilir. Dışarıda yağmur yağıyorsa ve başka seçeneğiniz yoksa, dikkatli ve yavaş ilerleyin. Herhangi bir hava koşulunda dış mekan rampaları kullanırken, rampanın durumunu, rampa yolundaki pürüzlü yüzeyler, kaygan alanlar, delikler ve diğer engeller açısından inceleyin. Emin olmadığınız bir rampaya yaklaşıyorsanız, önce birisinden yardım isteyip yola daha yakından bakmasını isteyebilirsiniz.

Tekerlekli sandalye ile uzun yola çıkmadan önce kontrol edilecekler

 • Dışarı çıkmadan önce tekerlekli sandalyenizi kontrol ettirin ve bakımını yaptırın.
 • Uçağa binmeden önce tekerlekli sandalyenizin durumunu göstermek için tarih ve saat özelliğine sahip bir kamera ile tekerlekli sandalyenizin ve aksesuarlarınızın fotoğraflarını çekin
 • Bagaja vermeden önce, ayak desteklerini ve aksesuarlarını tekerlekli sandalyenizden ayırın.
 • Rezervasyon yaparken tekerlekli sandalye kullanıcısı olduğunuzu belirtin.
 • Seyahatiniz sırasında uymanız gereken tüm tekerlekli sandalye seyahat bilgilerini, kurallarını ve düzenlemelerine uyun.
 • Acil durumlarda varış noktanıza yakın bir tekerlekli sandalye tamirhanesinin iletişim bilgilerini yanınızda bulundurun.
 • Tekerlekli sandalye kullanıcılarının uçağa ilk önce binmesi ve uçaktan en son inmesi nedeniyle, seyahat programınızı bağlantılı uçuşlar arasında en az 2 saat olacak şekilde ayarlamayı unutmayın.
 • Güvenlik kontrolündeki sınırlamalarınızı acentenize bildirin.
 • Tekerlekli sandalyenizin güvenlik kapısında tamamen kontrol edilmesini sağlayın. Buna çıkarılamayan aksesuarlar ve hatta koltuk minderiniz de dahildir.

Akülü Sandalye Bakımı ve Servis

Tekerlekli sandalyenizi bakımlı tutmak güvenilirliği ve uzun ömürlülüğü için çok önemlidir. Tekerlekli sandalyenizi ne kadar kullandığınıza bağlı olarak, en az yılda bir kez bakım yapmak gerekir. Tekerlekli sandalyenizi sık kullanıyorsanız, akünün her zaman dolu olup olmadığını kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Tekerlekli sandalyenizle ilgili herhangi bir sorunun ilk belirtisinde daha önceden belirlediğiniz bir tamirciniz olsun.

Düzenli olarak değiştirilen veya servis verilen ortak parçalar, aküler, joystickler, motor tertibatı, kolçak eklemleri, emniyet kemerleri, kol dayanakları, bacak korumaları, merkezi işlem birimi kontrolörü ve kablosu, koltuk minderleri, sırt destek yastıkları, ön tekerlek düzeneği ve arka tekerleklerdir.

Bu tekerlekli sandalye güvenlik kılavuzu, bir akülü veya manuel sandalyeyi doğru şekilde kullanmanıza, güvenli ve sorunsuz seyahat etmenize, düşmeleri önlemenize yardımcı olacaktır. Tekerlekli sandalyenizi kullanırken daima güvenlik önlemleri alın.

https://fulmaks.com/bagis-yapmak-icin-nasil-bir-akulu-sandalye-almaliyim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Easysoftonic