Elektrikle Çalışan (Akülü) Tekerlekli Sandalye Satın Alırken Dikkat!

7896 akülü sandalye gövdesi, şasi

Günlük konuşma dilinde birçok biçimde ifade edilen elektrikle çalışan tekerlekli sandalyelerin satın alınmadan önce hangi özelliklerine dikkat edilmesi gerektiğini bilmeniz önemlidir, çünkü ülkemizde satılan akülü sandalyelrin %80’i ucuz ve kalitesiz akülü sandalyelerdir ve bu da güvenlik riski, konforsuz sürüş ve uzun vadede daha yüksek maliyet anlamına gelir. Engelli arabası olarak bilinen akülü sandalyeler motosiklet veya scooter benzeri bir mekanizmaya sahiptir. Aküden beslenen elektrik motorundan güç alır.

Akülü sanlayelerde fiyat performans ilişkisi motosiklet veya scooter’lşardan daha karmaşık olabilir. Çünkü akülü sandalyeye ihtiyaç duyan kişi çoğu zaman ürünü kendisi satın almaz, hediye ya da bağış yoluyla gelir. Bu durum kalitesiz akülü sandalyelerin satışını kolaylaştırabilir ve aslında öyle de olmaktadır.

Akülü sandalyelerin fiyatları elbette değişkendir, basitçe kullanılan mekanik ve elektronik parçaların kalitesine bağlıdır. Bu kalitenin güvenlik nedenleri ile bir alt sınırı vardır. Şubat 2022 itibarı ileanlaşılabilr bir fiyat kıyaslaması yapacak olursak piyasada çokça bulunan 5 ila 10 bin lira aralığındaki akülü sandalyelerin kabul edilebilir standartlarda bir sürüş ve güvenlik sağlaması imkansızdır. Çünkü şu an akülü sandalyelerin hareketini kontrol eden orjinal JoyStick’lerin fiyatı 4 bin liranın üzerindedir. Birisi size 5 ila 10 bin aralığında bir akülü sandalye satmaya çalışıyorsa, biraz durup düşünmenizi tavsiye ederiz.

Akülü Sandalyenin En Pahalı Parçaları

Akülü sandalyelerin fiyatını belirleyen en önemli iki donanım JoyStick ve motordur. Bu iki donanım sürüş kabiliyet ve konforu üzerinde büyük etkiye sahiptir ve aracın güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Bugün, kalite sınırlarının hemen üzerindeki bir akülü sandalyenin JoyStick veya Motorunun toptan fiyatı dahi akülü sandalyeyi 5000 tl’ye satmayı imkansız hale getirir.

Teknolojide ucuzculuk çok pahalıya mal olur

Peki her pahalı mal kaliteli midir? İnsanlar satın almak istedikleri bir akülü sandalyeyi nasıl bu kadar derinlemesine araştıracaklar, Akülü sandalye akülerinin, motorlarının, joystick’lerinin kalitesini nereden bilecekler? Bunun kolay bir yolu yok mu?

Elbette var. Karmaşık teknik konulara kafa yormanıza gerek yok, akülü sandalye satın alırken öncelikle doğru, güvenilir markayı tercih etmeniz gerekir. Ürünü ilk elden almaya çalışın, imalatçı fabrika ya da direk ithalatçıdan temin etmeniz yararınızadır. Çünkü garanti ve yedek parça gibi konularda daha net bilgilendirilirsiniz. En önemlisi garantidir. Akülü sandalyelerda en az 3 yıl garanti verilmelidir (Aküler hariç, tüm akülerin ömrü 2 yıl veya belirli bir şarj edilme sayısı ile sınırlıdır)

Araştırmalarınızı yaparken 10 bin tl nin altındaki akülü sandalyeler için 3 yıl hatta 2 yıl bile garanti verilemediğini göreceksiniz. Nedenini tekrar söylememize gerek var mı?

Biz Fulmaks olarak tüm akülü sandalyelerimiz ve üzerindeki tüm doanınmlar için 3 yıl garanti vermekteyiz. (akü hariç*) Akülü sandalyelerimizde dünyanın en iyi elektrik motorlarıı ve JoySticklerini kullanıyoruz. Satış sonrasında da sınırsız yedek parça desteği ile 1951’den beri, 71 yıldır tüm müşterilerimizin yanındayız.

* Jel Aküler: Jel Akülerin ömrü kullanıma bağlı olarak çok değişkenlik gösterebilr. Jel akülerin ömrü teknik olarak belirli bir şarj edilme sayısı olarak ifade edilir. Genellikle ömürleri 2 yıl civarındadır.

  1. Tuğçe diyor ki:

    Gerçekten çok güzel bilgilendirici bir makale olmuş herkesin bunlara dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum çok önemli noktalara değinmişsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Easysoftonic