Çocuklar için akülü tekerlekli sandalye seçmek bir gönül işidir. Çocuklar, doğası gereği, hareket etmek, diğer çocuklarla veya tek başına oynamak, koşmak, dışarıda eğlenmek ister. Çocuklar için akülü sandalye tasarımı bu gereksinimleri ciddiye almalıdır.

Bir çocuk için en iyi tekerlekli sandalyeyi seçmek için, ebeveynler (veya bağışçılar), engellilik türü, çocuğun fiziksel özellikleri, ilgili aktiviteler, yaşam tarzı gibi çeşitli yönleri dikkate almalıdır. Tekerlekli sandalye boyutları, spora uyumlu tekerlekli sandalyeler, okula giderken kullanılabilirlik, engellilik türü, ve benzeri durumlar düşünülmelidir.

Ne yazık ki, dünyadaki tüm çocuklar, istedikleri ve hak ettikleri gibi kendi ayakları üzerinde tam özgürlüğün tadını çıkarma şansına sahip olamamaktadır. Ebeveynler, çocuklarına yardım etmek için en iyi ekipmanı almak istese de ihtiyaçları en iyi karşılayan akülü engelli aracı için planlamaya ihtiyaç var.

Bir çocuk için akülü sandalye satın alırken dikkat edilmesi gereken bir başka özellik boyuttur. Çocuğun ağırlığına ve boyuna göre doğru boyutta akülü sandalye seçmek her zaman doğru karar olmayabilir.

Bu nedenle, çocuklar için en uygun özelliklere sahip sandalyeyi, en doğru fiyat seçeneği ile bulmak önemlidir. Ayrıca, tekerlekli sandalyenin çocuğunuz da büyüdükçe uyum sağlayabilen özellikte olması gerekir. Akülü sandalyeler, uzun boylu çocuklar için belirli bir sınıra ayarlanabilir.

Piyasada birçok farklı tekerlekli sandalye vardır ve doğru olanı seçmek zor bir iş olabilir.

Çocuklar için akülü tekerlekli sandalyelerde doktor önerisi

Çocuğunuzun tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyduğunun farkındasınız, ancak doğru seçimi yaptığınızdan emin olmak için doktorunuza sormak, bu sürecin başında alabileceğiniz en iyi tavsiyedir.

Doktor, çocuklarınızın engellilik sorunlarına, hastalıklarına veya tekerlekli sandalye ihtiyacının geçici bir çözüm olup olmadığına göre tekerlekli sandalyenin gerçekten gerekli olup olmadığını size söyelyebilir.

Ayrıca, masraflarınızın sigorta kapsamında olup olmadığı ile ilgili bilgileri de doktorunuzdan edinebilirsiniz.

Bir çocuk için manuel ve akülü tekerlekli sandalyeler arasında seçim yapmak maliyet, ihtiyaçlar (engellilik ve tür ve seviyesine göre), yaşam tarzı gibi ihtiyaçları göz önğnde bulundurmayı gerektirir.

Hasta Tekerlekli Sandalye

Bu tür sandalyeler, itmek için bir bakıcı, yardımcı gerektiren tekerlekli sandalyelerdir. Standart tekerlekli sandalyelere kıyasla daha küçük tekerleklere sahiptir.

Bu tür tekerlekli sandalyeler, akülü bir versiyona yatırım yapamayan aileler için daha uygun fiyatlı bir seçenektir.

Standart Manuel Tekerlekli Sandalye

Standart bir tekerlekli sandalyenin ana özelliği, arkada bisiklet tekerleklerine benzeyen büyük tekerleklere sahip olmasıdır.

Bu tekerlekli sandalyeler, bakıcılar aracılığıyla hareket ettirilebildiği gibi çocuklar tekerlekli sandalyeyi jantlarını kullanarak kendileri itebilirler.

Standart tekerlekli sandalyeler, yürüme becerilerini etkileyen ancak üst vücudu, yani kollar, omuzlar, omurgayı genel olarak etkilemeyen engelli çocuklar için iyi bir seçenektir.

Çocuk yeterince büyükse ve kendini tekerlekli sandalyede itme gücüne sahipse idealdir.

Manuel tekerlekli sandalyelerin bir başka avantajı, hafif olmaları, bazılarının katlanabilir olması, uçak veya araba ile seyahat etmeyi kolaylaştırması, bagajlara veya kargo bölmelerine sığmasıdır.

Akülü Tekerlekli Sandalye

Elektrikli, yani akülü tekerlekli sandalyeler, JoyStick ve düğmeler yardımıyla hareket etmeyi mümkün kılan akü ve diğer elektronik bileşenlerden üretilmiş daha ağır tekerlekli sandalyelerdir.

Akülü sandalyeler, özellikle engellilik seviyesi çocuğun manuel tekerlekli sandalyeyi itme yeteneğini etkiliyorsa son derece yararlıdır.

Piyasada birçok akülü tekerlekli sandalye vardır. Elektronik mekanik donanımlarının fazla olması nedeniyle doğal olarak manuel tekerlekli sandalyelerden daha pahalı olma eğilimindedirler.

hafif katlanır uygun fiyatlı akülü sandalye
Çocuklar için akülü tekerlekli sandalye

Elbette, çocuklar çok daha fazlasını hak ediyor.

Akülü tekerlekli sandalyeler birçok konfigürasyonda gelir.

Merdiven çıkabilen, ayağa kaldıran, arazi tipi akülü tekerlekli sandalyeler vardır. Çocuk, koltuğu ve ellerini sandalyeyi itmek için kullanamazsa, akülü tekerlekli sandalyeler veya taşıma tipi tekerlekli sandalyeleri en iyi seçenektir.

Bazı çocuklar bazı akülü tekerlekli sandalyelerin nasıl kontrol edileceğini hemen öğrenebilir. Çocuğa büyük özgürlük veren akülü sandalyeler bir joystick ile kolayca kontrol edilebilir.

Açıkçası, bazı hastalık veya sakatlıklar çocuğun bu aktiviteleri yapmasını engelleyecektir, ancak yine de bazı akülü tekerlekli sandalyeler, bakıcıların işini kolaylaştırmak adına son derece yararlı olabilir.

Hafif Tekerlekli Sandalyeler

Hafif ve çok hafif tekerlekli sandalyeler arasındaki temel fark, imalatta kullanılan malzemenin yanı sıra ağırlık ve dayanıklılıktır. Hafif tekerlekli sandalyeler tipik olarak alüminyumdan veya alüminyum-çelik karışımından yapılır.

Çok hafif tekerlekli sandalyeler, alüminyumdan titanyum, karbon fiber veya bazen de bu malzemelerin bir kombinasyonu malzemelerden yapılır.

Şüphesiz tüm çocuklar her şeyin en iyisini hakeder. Çocuğunuza, özellikle akülü sandalye alırken, kullanılan donanımların kalitesini mutlaka kontrol edin. Akülü sandalye seçiminde donanımların kalitesinin önemini anlattığımız makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir