Akülü tekerlekli sandalyeme nasıl bir akü almalıyım?

Akülü tekerlekli sandalyeme nasıl bir akü almalıyım? 1 akülü sandalye |

Akülü sandalyenizin markası Fulmaks ise model numarasını bilmeniz uygun aküyü spariş etmeniz için yeterllidir. Farklı bir marka akülü sandalyeye sahipseniz ve yeni bir aküye ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçerek uygunluk, teknik özellikler ve fiyatlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Akülü sandalye aküleri nasıl şarj edilir?

Akülü sandalye aküleri engelli araçları için özel olarak üretilmiş ya da gereksinimleri karşılayan türde özelliklere sahip akülerdir. Şarj edilmeleri iamalat kalitelerine bağlı olarak zorlaşabilir ya da tehlikeli hale gelebilir.

Öncelikle akülü sandalyenizin üzerindeki akülerin kaç amper olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bunu öğrendikten sonra yeni akü satın almak için araştırma yaparken karşınıza çok farklı fiyatlar çıkabilir.

En uygun fiyatlı jel akü aldığınızdada 6 ay sonra aküleriniz sizi yolda bırakabilir veya en kaliteli geel akü alsanızda bayatlamış rafta 1 yıl beklemiş bir aküde çıkabilir yine hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz bunların sebebini kısaca yazıyoruz

 1. Satın aldığınız jel akülü sandalye akülerinin firmanın rafında kaç ay beklediğini bilmelisiniz.
 2. Satın aldığınız geel aküler gerçekten kaliteli bir akü mü ? Yoksa kalitesiz bir aküyü pahalıyamı aldınız bilemelisiniz.
 3. Satın aldığınız geel akülerin amper ölçüleri aynı olduğu için üzerindeki yazan marka dışında kalitesini bilmelisiniz.

Kaliteli jel aküler, içindeki kurşun plakalar daha kalın ve yoğundur ve akülerin kiloları biraz daha ağırdır. Bu aküler yurt dışında üretilirken akülü tekerlekli sandalyelerde kullanılsın uzun ömürlü ve performanslı olsun diye üretilir.

Akülü sandalyelerin motorları yüksek akım çektiğinde ve hiç durmadan km lerce haraket halinde olup rampada çıktığında kaliteli akülerin içindeki kurşun plakalar yoğun ve kalın olduğundan akünün içindeki kurşun plakalar dayanıklı olduğundan zarar görmez.

Hem kaliteli bir jel akü satın alıp ve raf ömrüde olmayan taze aküler olduğunda en az iki yıl ve üzeri kullanmanızı sağlamış olursunuz.

Akülü sandalye aküsü satın almadan önce müşteri temsilcimizle iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

Akülü Tekerlekli Sandalye Ne kadar?

akülü sandalye aküsü özellikleri

Akülü Sandalye Akü Yapısı

Polar Plaklar

Polar plakalar akülerin anahtar öğesidir. Aktif maddeyi tutmak için polar plakanın çerçevesi olarak geliştirilen yeni Pb-Ca-Sn alaşım formüllerini kullanır. Korozyona dayanıklı ve iletkenlik mukavemeti bakımından mükemmel performansa sahiptir. Pozitif polar plakanın aktif maddesi kurşun dioksitten ve negatif polar plakanın aktif maddesi saf kurşundan oluşur. İkisi, cam elyaf ayırıcısının içindeki güç ve elektrolitler arasındaki kimyasal enerji reaksiyonları vasıtasıyla elektrik enerjisi sağlar ya da pilin tekrar tekrar şarj edilmesini / boşaltılmasını ve kullanılmasını sağlar.

Polar plaka formüllerinin optimum tasarımlarına ek olarak akünün aktif maddesi için karma macun üretim teknolojsii de geliştirilmiştir. Partikül büyüklüğü ve kristal yapının sofistike kontrolü ile, güçlü korozyon direncine sahip aktif madde 4BS'nin anahtar teknolojisidir. Sürekli tekrarlanarak kullanımda pilin akünün deşarjının fizibilitesini arttırır ve ömrünü uzatır.

Çekirdek teknoloji

Ayırıcı Gelişmiş Absorptive Glass Mat (AGM) teknolojisi kullanılmış ve dolu elektrolitler cam elyaf içindeki kılcal damarlara ve polar plakaların basıncına göre korunmuştur. Bu yöntemin amacı elektrolit tabakalaşmasın önlemektir. Pozitif ve negatif polar plakaları bölümlemek ve elektrolitleri depolamak için kullanılır. Asidik ortamlarda stabil ve izolasyona sahiptir. Gözeneklilik, iyonlar elektrolitlerden geçtiğinde elektrik direncinin düşük olacağı kadar yüksektir ve üretilen kurşun kristal çubukların nüfuz etmesinden kaynaklanan kısa devreyi önlemek için yeterli gücü sağlar.

Elektrolitler yüksek saflıkta sülfürik asit çözeltisi (H2SO4), ana akü reaksiyonlarının reaktanı olarak kullanılır ve iletken iyonlar sağlar. Sevk olduktan sonra şarj kapasitesini sağlayan özel bir formül daha vardır.

Emniyet Valfi

Emniyet valfi kauçuktan yapılmıştır ve hücre basıncını kontrol etmek için her hücrenin asit deliğine monte edilmiştir. Akü hücresinin basıncı emniyet valfini itecek kadar yüksek olduğunda, emniyet valfi ile asit deliği arasındaki kauçuğun elastik gerginliğinin bir yoldan serbest bırakılması gerekir. Açık vana basıncına ve basınç eliminasyon tepkisine ulaşmadan önce, hava geçirmez etkiler elde etmek ve dış gazın girmesini durdurmak için asit deliklerinin dış duvarlarındaki elastik gerginlik sınırlamasına bağlıdır.

Uygun bir akü nasıl seçilir?

 1. Voltaj, Amper ve boyutlarına bakarak orijinaliyle aynı teknik özelliklere sahip olmalıdır.
 2. Bakım gerektirmeyen aküler, akülü sandalyeler için daha iyi bir seçimdir. Kurulumu teknisyenler tarafından yapılmalıdır.
 3. Akü bağlantılarının temiz, sıkı olmalı ve korozyona uğramaması sağlanmalıdır.

Garanti ne kadardır?

 1. Akü ömrü ürünün kendisine, şarj yöntemine ve uygulama koşullarına bağlıdır.
 2. Daha fazla bilgi için lütfen satış temsilcinizle görüşün.

Kullanım önlemleri

 1. Akü bir aydan fazla kullanılmıyorsa, kendi kendine deşarj olmasını azaltmak için kablosunu çıkarın.
 2. Akülü sandalyeyi çalıştırırken kablo bağlantısını kontrol edin.
 3. Aküleri takarken, sökerken veya şarj ederken dikkatli olun.
 4. Akünün yakınlarında sigara içmeyin ve herhangi bir alev oluşmasına izin vermeyin.

Aşırı şarj ve aşırı deşarj ne anlama geliyor?

 1. Aşırı şarj hasarını önlemek için daha kaliteli aküler satın almak gerekir. Aküde şişme genellikle aşırı şarjdan dolayı meydana gelir ve sorun şarj ekipmanı/kablosu olabilir.
 2. Genel olarak, şarj akımı uzun bir süre azalmazsa, akü aşırı yüklenme nedeniyle su eksilir ve şişer. Bununla birlikte, düşük kalite ve çok hızlı korozyona neden olan dahili bileşenler gibi diğer nedenler de akü şarj bağlantısının hatalı şekilde yapılmasına neden olur. Pilleri aşırı şarj etmek aynı anda aşırı şarj sorununa neden olur.
 3. Aküler zun süre şarj edilmezse aşırı yüklenme nedeniyle aşırı deşarj sorununa neden olur.
 4. Standart voltaj 14.4V ve ölçüm voltajı 15V'den yüksekse, pillerin aşırı şarj edildiğini gösterir.

Aşırı şarj olduğunu nasıl anlarsınız?

 1. Anormal derecede yüksek elektrolit Özgül Ağırlık
 2. Elektrolit bulanıklığı
 3. Plaka korozyonu
 4. Su çok daha hızlı azalır

Aşırı deşarj durumu

Anormal derecede düşük elektrolit Özgül Ağırlık

Ortam sıcaklığı pil ömrüyle ilişkili mi?

 1. Ortam sıcaklığı 25 ° C'nin üzerinde olduğunda, pil ömrü uzar.
 2. SLA pillerin ömrü ve kapasitesi 25 °C olarak derecelendirildiğinden, ortam sıcaklığı değişikliği SLA pil ömrünü önemli ölçüde etkileyecektir.

Ortam sıcaklığı pil kapasitesini nasıl etkiler?

 1. Sıcaklık değiştikçe pil kapasitesi değişir.
 2. Pil kapasitesi 25 °C sıcaklıkta derecelendirilir, sıcaklık yükseldiğinde, kapasite artar ve bunun tersi de geçerlidir.

Kalıteli akülü sandalye aküleri 2 yıldan sonra performans kaybedebilir, ancak kullanımdaki itinaya göre 5 sene bile kullananlar vardır.

Akülü sandalye aküsü satın alma rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Easysoftonic