Akülü Tekerlekli Sandalyeler Hakkında Sık Sorulanlar

Bu sayfada akülü sandalyelerin fiyatlandırmaları ve akülü sandalye özellikleri hakkında sık sorulan sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

1. Akülü tekerlekli sandalye nedir?

Akülü tekerlekli sandalyeler, koltuğun kol dayanağında bulunan bir joystick ile kokntrol edilen ve akülere bağlı elektrik ile çalışan tekerlekli sandalyelerdir. Bu motorlu tekerlekli sandalyelerin kullanımı kolaydır ve hareket ettirmek için kullanıcının tekerlekleri elleriyle itmesini gerektirmez.

Genel olarak dış mekanlarda kullanılsa da bu elektrikli araçlar iç mekanlarda da kullanılabilir ve koridorlar, kapılar gibi dar alanlarda gezinmek kolaydır. Akülü tekerlekli sandalyeler, manuel tekerlekli sandalye ile zor veya yorucu olacak daha uzun mesafelere veya engebeli arazilere gitmesi gereken kişiler tarafından da kullanılabilir.

2. Akülü tekerlekli sandalyeler ne kadar hızlı gidiyor?

En hızlı akülü tekerlekli sandalye saatte 12-16 km/s hıza ulaşabilir. Çoğu akülü tekerlekli sandalye saatte ortalama 8 km hıza ulaşır.

3. Akülü tekerlekli sandalye nasıl çalışır?

Akülü sandalyeyi hareket ettiren elektrikli motorlar, tekerlekli sandalyenin koltuğunun arkasında veya altında bulunur ve iki şarj arasında yaklaşık bir gün dayanacak kadar güç sağlayan şarj edilebilir pillerle çalışır.

Çoğu akülü sandalye standart bir duvar prizine takılabilen dahili bir şarj cihazı ve tekerlekli sandalye hızını ve yönünü düzenleyen bir joystick kontrol donanımı ile birlikte gelir. Birçok akülü tekerlekli sandalye üreticisi, elle kumanda edilen bir joystick kullanma olanağına sahip olmayan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirilmiş kontrol seçenekleri sunar.

Elektrikli koltuk tahrik sistemleri önden, merkezden, arkadan veya dört tekerden çekişli olabilir. Tahrik tekerlekleri tek bir düzleme sabitlenmiştir ve kılavuz tekerlekler genellikle değişken süspansiyon yayları ve desteklerle donatılmıştır, böylece tekerlekler pürüzlü yüzeylerde yere basar.

4. Akülü tekerlekli sandalye ne kadar?

Akülü tekerlekli sandalye fiyatları 2022 Ocak Ayı itibarı ile 10.000 TL ila 30.000 TL arasında değişebilir. Akülü tekerlekli sandalye fiyatı boyutuna, ağırlığına, özelliklerine ve işlevlerine bağlıdır. Ucuz bir akülü sandalyenin maliyeti 10.000 TL’den fazla olmayabilir, ancak yüksek kaliteli, ağır hizmet tipi bir akülü sandalye yaklaşık 30.000 TL’ye mal olabilir. 

5. Akülü Sandalye fiyatını sigorta (SGK) karşılıyor mu?

Ellerini kullanamayan engelliler ve / veya kas hastaları gibi manuel bir tekerlekli sandalyeyi yardımsız kullanamayan hastalara SGK tarafından akülü tekerlekli sandalye ödemesi yapılabilmekte. Ellerini kullanabilen engellilere akülü sandalye ödemesi yapılmıyor.  Engellinin ayakta duramaması, ekstremitelerini kullanmasını engelleyen bir hastalığı veya engellilik durumunun bulunması durumunda SGK’dan akülü sandalye alabiliyor. Bununla birlikte engellinin el, ve kolun tek taraflı fonksiyonuna mani olması, kalp yetmezliği veya koroner arter hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları gibi nedenlerle manuel tekerlekli sandalyeyi kullanamaması ya da sağlığını riske etmesi gibi durumlarda akülü sandalye maliyeti SGK tarafından karşılanabilmekte.

6. Akülü sandalye bataryaları ne kadar dayanır?

Tamamen şarj edilmiş bir akülü sandalye bataryası 12 ila 25 saat arasında dayanabilir ya da tekrar şarj etmeden önce yaklaşık 16-30 km kullanım sağlar. Akülüekerlekli sandalye paküsünü tam olarak şarj etmek yaklaşık 8-10 saat sürer.

Akü ömrünü etkileyebilecek faktörler

Akü yaşı

1,5 yıldan aydan daha eski akülü tekerlekli sandalye akülerinin değiştirilmesi gerekebilir. 1.5 yıldan daha uzun bir süredir kullanılan aküler şarj tutmamaya başlıyor ve daha sık şarj edilmeleri gerekiyor.

Sürücü ağırlığı

Kullanıcı ne kadar ağır olursa, akülü sandalyenin hareket etmesi için o kadar güç tüketmesi gerekir. Ekstra güç bataryaya daha fazla yük bindirir, bu nedenle kilolu kullanıcıların akülerini daha sık değiştirmeleri gerekebilir.

Arazi durumu

Akülü sandalyenizi düz olmayan bir arazide sürdüğünüzde engelleri aşmak için daha fazla güçharcaması gerekir. Bu durum akünüzü erken tüketebilir.

7. Akülü sandalyemi her yere götürebilir miyim?

Çoğu akülü tekerlekli sandalyeyi istediğiniz yere götürebilirsiniz. Dayanıklı ve zorlu koşullara dayanacak şekilde üretilmişlerdir. Bununla birlikte, bazıları engebeli arazide veya iç mekanlarda gezinmek için daha uygun özellikler sunar. Katlanabilir akülü sandalye modelleri vardır.

İç mekan akülü sandalye

Aktivitenizin çoğu iç mekanda gerçekleşiyorsa, orta tekerden çekişli dar bir akülü sandalye daha uygundur. Bu tür sandalyeler, dar koridorları olan iç mekanlar için daha iyi manevra kabiliyetine sahiptir.

Arazi tipi akülü sandalye

Akülü sandalyenizi açık havada, doğada veya engebeli arazide kullanmayı planlıyorsanız daha büyük tekerlekli ve önden çekişli bir akülü sandalye avantajlıdır. Arazi tipi akülü sandalyeler sert zeminde daha yumuşak bir sürüş sağlayan büyük tekerleklere sahiptir.

Katlanır akülü sandalye

Akülü sandalyenizle sık seyahat etmeyi planlıyorsanız katlanabilir akülü sandalye satın almanız daha uygundur. Bu tip hafif motorlu akülü sandalyeler, araç bagajı veya uçakta taşımak için katlanabilir. Katlanabilir akülü sandalyeler ağır arazi modelellerine göre nispeten daha ucuzdur.

Akülü sandalye kumanda seçenekleri

Çoğu standart akülü sandalye joystick kumandalarıyla birlikte gelir. Ancak özel modellerde birden fazla denetleyici seçeneği bulunur. Yuvarlak, mouselike kompakt joystickler veya touchpad kontrolleri standart joysticklerden daha hassastıır. Ayrıca, kask tipi kontrol donanımları başınızı hareket ettirerek akülü sandalyenizi yönlendirmenizi, hızlanıp durmanızı sağlar.

8. Akülü sandalye çeşitleri

Standart akülü sandalyeler

Çoğu standart akülü tekerlekli sandalyede yastıklı rehabilitasyon koltukları ve kumanda kolu kontrolleri bulunur. Özellikler modele göre değişir, ancak standart modelerde genellikle 10 ila 15 saat pil ömrü ve saatte yaklaşık 8-9 km hıza ulaşmayı bekleyebilirsiniz.

Dikey sandalyeler

Dikey veya ayağa kaldıran akülü tekerlekli sandalyeler, kullanıcıyı dikey konumda tutabilen akülü sandalyelerdir. Ayakta durma pozisyonu kan akışını iyileştirir ve erişimi genişletir.Çok yönlüdür.

Çocuk Akülü sandalyeler

Çocuklar için üretilir ve çocuk büyüdükçe ayarlanabilen daha küçük akülü sandalyelerdir. Bu sandalyeler bir çocuğun büyümesini karşılamak için tasarlanmıştır.

9. Akülü sandalye ölçüleri

Akülü sandalyelerin oturma alanı ne kadar genis?

Akülü sandalyeler en az 60-65 cm genişliğindedir. Bazı ağır ve özellikli akülü sandalyeler biraz daha geniş olacaktır.

Akülü sandalyenin geçebilmesi için bir koridorun ne kadar geniş olması gerekir?

Koridor ve kapılar, akülü sandalyeleri rahatça yürütmek için yaklaşık 85 cm genişliğinde olmalıdır.

Motorlu tekerlekli sandalyeler ne kadar uzun?

Çoğu akülü sandalye 50-55 cm koltuk yüksekliğine sahiptir. Bazı akülü sandalyelerde sandalyelerde boy ayarlanabilir. Arazi tipleri ya da bazı işlevlere sahip modeller daha uzun olabilir.

Akülü tekerlekli sandalye ne kadar ağır?

Çoğu akülü tekerlekli sandalye yaklaşık 100-150 kilo ağırlığındadır. Bazı hafif akülü tekerlekli sandalyeler seyahat etmeyi kolaylaştırmak için 50 kilodan daha hafif olacak şekilde üretilmiştir. 26 kg ağırlığında katlanabilir akülü sandalyeler vardır. (Bkz. Fulmaks 8002) Ağır hizmet tipi akülü sandalyeler 180 kg’a kadar çıkabilir.

Akülü Sandalye fiyatlarında Kredi Kartına 12 Taksit Seçeneği
Fabrikadan direkt satış, bağış için toplu satın alma, özelleştirmeler, akülü sandalye donanımları ve teknik özellikler hakkında satış öncesi detaylı bilgilendirme için arayın.

Müşteri Temsilcisi