Akülü sandalyeler, her biri farklı şirketlerin ürettiği belirli donanımların birleştirilmesi ile imal edilir. Akülü tekerlekli sandalye fiyatlarını belirleyen en önemli unsur bu donanımların kalitesidir.

Örneğin akülü tekerlekli sandalyelerin kontrol ünitesi olan ve Fulmaks’ın tüm ürünlerinde standart olarak kullandığı JoyStick’ler, PG Drive gibi aynı zamanda uçak ve helikopterlerin kontrol ünitelerini imal eden dünyada kendini kanıtlamış belirli firmalar tarafından üretilir.

Diğer yandan uzak doğuda üretilen merdiven altı ürünler de vardır. Bu ürünler çok çabuk bozulma eğiliminde olmasının yanı sıra akülü sandalye kullanıcısı için güvenlik riski oluşturur.

Her iki ürün arasında görünüş açısından belirgin bir fark olmamasına rağmen merdiven altı bir JoyStick’in fiyatı 20-30 dolar civarında iken, orjinal bir PG Drive JoyStick modeline göre 250-300 Dolar civarındadır ve bu da ortalama bir Fulmaks Akülü Sandalye’nin fiyatının %25’ini sadece JoyStick için ödediğiniz anlamına gelir.

Aynı durum diğer diğer elektronik donanımlar için de geçerlidir. Akülü sandalyelerin motor, akü, şarj aleti gibi önemli donanımlarının kalitesi fiyatının belirlenmesinde en önemli etkendir. Ucuz bir akülü sandalye satın almak üzereyseniz verilen garanti süresi kalitesiz donanımlara sahip olduğunun bir göstergesi olabilir. Tüm ürünlerinde 3 yıl garanti veren Fulmaks, akülü sandalyelerde kullandığı donanımların kalitesine kefildir.

Fulmaks Akülü Sandalyelerin Özelliklerini İnceleyin

Kalite standartların altında kalmış akülü sandalyeleri ucuza almak size tasarruf ettirebilir mi?

Bu makalemizde akülü sandalye satın alırken fiyat ve kalite kıyaslaması yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı önemli detaylardan bahsedeceğiz. Akülü sandalyeler toplam 6 ana parçadan oluşur. Her bir donanım farklı üreticilerden tedarik edilir.

Akülü Sandalye Donanımları Neler?

Parça1234
Joystick KumandalarHassasiyetManevraDurdurmaGüvenlik
MotorlarDayanıklılıkGüçFren MesafesiGüvenlik
AkülerMenzilKullanım ÖmrüPerformansGüvenlik
Şarj CihazlarıIsınmamaKaliteKullanım ÖmrüGüvenlik
LastiklerYere TutunmaKaymamakKonforGüvenlik
Şasi GövdeSağlamlıkKonforKullanım ÖmrüGüvenlik

Güvenliğiniz İçin Akülü Sandalye Kalite Sınırları

Akülü sandalye satın alırken ödediğiniz paranın ya da bağış için akülü sandalye satın alıyorsanız bağışlarınızın boşa gitmemesi için orijinal, kaliteli donanıma sahip ürünleri tercih etmeniz önemlidir. Akülü sandalyeleri incelerken donanımlarının kalitesini anlayabilmeniz için bileniz gereken detaylar şöyledir.

Kontrolden çıkan, çabuk bozulan taklit JoyStick’lere dikkat!

Kontrolden çıkan akülü sandalye Joysitck
Kaliteli bir akülü tekerlekli sandalye nasıl olmalı? 8

Hakaret kolu olan joystick’in bozulup kontrolden çıkması, dar alanlardan geçerken kontrol kaybı ve tehlikeye maruz kalma gibi sorunlara neden olabilecek taklit JoyStick’ler Orjinale benzer şekilde taklit edilmiş aşırı ısınıp zarar gören ana kartlara sahiptir.

Rampada zorlanıp yanan, yokuşta frenleri tutmayan motorlara dikkat!

rampa yukarı yanan akülü sandalye motoru
Kaliteli bir akülü tekerlekli sandalye nasıl olmalı? 9

Rampa çıkarken sargıları yanabilen, dişlileri kırılan, yokuş aşağı inerken  frenleri tutmayan motorların uluslar arası sertifikalara sahip, bilinen bir üreticiden tedarik edilmiş olması ihtimali çok azdır.

freni tutmayan akülü sandalye
Kaliteli bir akülü tekerlekli sandalye nasıl olmalı? 10

Yokuş aşağı inerken frenleri tutmayan, aşırı ısınıp yanan ve kontrolden çıkan motorlar ile hem kendinize hem etrafınıza zarar verebilirsiniz. Fulmaks Akülü Sandalyelerde kullanılan elektrik motorların üreticisi “MotionTech” tüm dünyada bilenen saygın bir akülü sandalye motoru üreticisidir.

Yolda bırakan yan sanayi akülere dikkat!

sahte donanım kullanan akülü araba alırsanız başınıza gelecekler
Kaliteli bir akülü tekerlekli sandalye nasıl olmalı? 11

Akülü sandalye aküsünün şarj tutma ve dayanıklılık özelliği tıpkı otomobillerde olduğu gibi kalitesine bağlıdır. Özellikle tek başına dolaşan engelli bir vatandaş için yolda kalmak sıkıntılı bir eve dönüş sürecini başlatabilir. Dışarıda gezerken yarı yolda kalıp şarj tutmayan kalitesiz kısa ömürlü aküler ile mağdur olmamak için akülü sandalyenizi satın alırken aküsünün kalitesini, şarj olma süresini, tek şarj ile ne kadar yol kat edebileceğini sorgulamanız çok önemlidir.

Isınıp yanabilen şarj cihazlarına dikkat!

yangın çıkarabilen kalitesiz şarj aleti
Kaliteli bir akülü tekerlekli sandalye nasıl olmalı? 12

Şarj cihazları akünüz ile uyumlu olmadığında ya da kalitesiz bir tedarikçiden tedarik edildiğinden görevini yerine getiremediğinde sadece akülü sandalyenizi verimli kullanmanızı engellemez, aynı zamanda ısınarak yanma ve hatta yangın çıkarma riski taşır.

Yokuş aşağı inerken yere tutunmayan plastik tekerleklere dikkat

akülü sandalye alırken dikkat
Kaliteli bir akülü tekerlekli sandalye nasıl olmalı? 13

Lastik görünümlü ancak plastikten yapılmış akülü sandalye tekerleri yokuş aşağı inerken kayar, sandalyenizi kontrolden çıkarır ve kısa sürede parçalanır. Satın alacağınız akülü sandalyeyi araştırken tekerlerini incelemeniz, ham maddesini sorgulamanız güvenliğiniz için gereklidir.

Dayanıksız gövdelere (şase) dikkat!

yere tutunamayan plastik lastik
Kaliteli bir akülü tekerlekli sandalye nasıl olmalı? 14

Dayanıksız malzemelerden üretilmiş akülü sandalye şaseleri açık havada kullanımda çok kısa ömürlüdür. Çarpmalara ve bozuk yüzeylerdeki sarsıntılara karşı dayanıksızdır. Akülü sandalye şaselerinin kalitesi aynı zamanda kullacısının konforlu bir sürüş deneyimi yaşayabilmesi için çok öenmlidir.

Bu tarz kalite sınırlarının altında üretilen akülü tekerlekli sandalyeler, hiçbir uluslar arası testlerden geçmemiş, tehlikeli ve güvensiz ürünlerdir. Joıstık , motor , akü, şarj cihazı, lastikler, gövde gibi tüm donanımların ne kadar önemli olduğunu kısaca belirttik.

JoyStick kontrol donanımın önemi nedir?

Akülü tekerlekli sandalyenin en pahalı donanımı JoySticlerdir. Akülü sandalyelerin kontrol donanımı Joystick dünyada sadece birkaç firma tarafından hakkıyla üretebilen yüksek teknoloji ürünlerdir. Kalitesiz, taklit kontrol donanımları akülü sandalyenin kontrolünü zayıflatarak sürüşü riske atar. 

Rampa yukarı zorlanırsa motoru dayanabilir mi?

Yeterli teknolojiden yoksun, ululararası sertifikalara sahip olmayan elektrikli tekerlekli sandalye donanımları rampa yukarı zorlandığında yanma riski taşır. Hem sürücüyü hem çevreyi riske atar. Fulmaks orjinal MotionTech motorları ile akülü sandalyenizi zor şartlarda güvenle kullanabilirsiniz.

Akü kaliteli ve güvenli mi, yarı yolda bırakabilir mi?

Aküler, elektrikli tekerlekli sandalyenin en önemli parçalarından biridir. Ana güç kaynağıdır ve dikkatle seçilmesi gerekir. Kalitesiz aküler sizi yarı yolda bırakabilir, akıma kapılma, yanma gibi riskler oluşturabilir. Fulmaks, uluslararası standartlara uygun, uzun ömürlü ve güvenli akü markalarını tercih eder.

Şarj cihazı dolum esnasında risk oluşturur mu?

Bazı firmalar akülü sandalye fiyatlarını düşürebilmek için taklit, ürünlerini plastik şarj aletleri ile satmaktadır. Orjinal olmayan, kalitesiz, plastik şarj aletlerinin, özellikle ev ortamında yangın çıkarma riski vardır. 

Lastikler kaliteli mi, yere tutunabiliyor mu?

Ucuz plastik alaşımlardan yapılmış kalitesiz elektrikli tekerlekli sandalye lastikleri yere tutunmakta zorlanır. Ani duruş ve dönüşlerde sürücü düşebilir yaralanabilir. Havalı ya da slikon/poliüretan dolgu lastiklerin kalitesi sürüş güvenliği ve konforunu artırır.

Akülü sandalye gövde, şase sağlam mı, gevşeme yapar mı?

Akülü sandalye şaseleri dış ortam koşullarında, yağmur, toz, engebeli yüzeylerin etkisine dayanabilecek sağlamlıkta olmak zorundadır. kalitesiz akülü sandalye gövdeleri bir süre sonra gevşer, dağılır ve sürücüyü riske atar. 

Rampa aşağı frenler her zaman tutar mı? 

Elektrikli tekerlekli araçların motorlarına entegre fren donanımlarının kalitesi rampa sürüşlerde çok önem kazanır. Freni tutmayan bir akülü sandalyede oturmak istemezsiniz. Fulmaks ürünlerinde dünyaca ünlü MotionTech motor ve fren donanımları kullanılır. 

Akülü sandalyelerin kabul edilebilir düzeyde uzun ömürlü olması, sürücü ve çevreye risk oluşturmaması için sahip olması gereken nitelikler.

 1. Statik kararlılık
 2. Elektrikli tekerlekli sandalyelerin dinamik stabilitesi
 3. Frenlerin etkinliği
 4. Teorik menzil aralığının belirlenmesi için elektrikli tekerlekli sandalye ve scooterların enerji tüketimi
 5. Boyutlar, kütle ve manevra alanı
 6. Elektrikli tekerlekli sandalyelerin maksimum hız, hızlanma ve yavaşlaması
 7. Oturma ve tekerlek boyutları
 8. Statik, darbe ve yorulma dayanımları için gereksinimler
 9. Elektrikli tekerlekli sandalyeler için iklim koşullarına mukavemet
 10. Elektrikle çalışan tekerlekli sandalyelerin engel tırmanma kabiliyeti
 11. Test yüzeylerinin sürtünme katsayısı
 12. Elektrikle çalışan tekerlekli sandalyeler ve skuterler için güç ve kontrol sistemleri
 13. Döşemeli parçaların tutuşmasına karşı direnç
 14. Motorlu taşıtlarda koltuk olarak kullanmak için tekerlekli hareket cihazları
 15. Elektrikle çalışan tekerlekli sandalye ve scooterların ve akü şarj cihazlarının elektromanyetik uyumluluğu için gereksinimler ve test yöntemleri

Aşağıda belirtilen akülü sandalye donanımları güvenli kullanım ve aracın ömrü için kritik öneme sahiptir. Kalite sınırlarının altında kalmış araçlar uygun fiyatlı görünse de uzun vadede daha yüksek maliyet oluşturur ve insanlarımızın hayatını kolaylaştırmadığı gibi tehlikeye atabilir.

 1. sevgül aygül diyor ki:

  evladım ben 76 yaşındayın iki adet akülü sandalye alıp hibe etmek istiyorum ama benim maddi durumum sadece emekli maaşım bilmediğim bir konu beni rica etsem ararmısınız

  • Fulmaks diyor ki:

   Merhaba Sevgül Hanım, 0224 346 01 36 no’lu telefndan ya da 0532 422 24 88 WhatsApp hattımızdan müşteri temsilcimizle iletişime geçerek akülü sandalye özellikleri ve ödeme seçenekleri konularında destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir