Aktif Akülü Tekerlekli Sandalye Nedir?

best power chair prices

Aktif akülü tekerlekli sandalye, kullanıcıya esneklik ve kolaylık sağlayan fonksiyonel özelliklere sahip akülü sandalyelerdir. Dünyada birçok marka aktif akülü sandalye üretir, ancak gelişen teknolojiler sayesinde ortaya çıkan ayarlanabilir özelliklere sahip, kullanıma göre şaside titanyum, alüminyum vb. metaller tercih edilen akülü sandalyelere aktif akülü sandalye denir.

Başlıca aktif akülü sandalye özellikleri

about:blankBaşlık: Blok türünü veya biçimini değiştirinMetin hizalamayı değiştirDaha fazla blok aracı gösterir

 1. Öne ve arkaya yatan koltuklar (Bkz. Fulmaks 7895)
 2. Çıkarılabilen yaklıklar (Bkz. Fulmaks 7894)
 3. Tekerlerin kolayca çıkarılabilmesi (ayrıca bkz)
 4. Çok fonksiyonlu JoyStick kumanda (Bkz. Farlı Akülü Sandalyeler)

Belden yukarısı güçlü, gövde kontrolü iyi olan kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilen aktif akülü sandalyeler genellikle hafiftir ve kullanımdan sonra yardıma ihtiyaç olmadan bağaja ya da gerekli konuma yerleştirilebilmesi amaçlanmıştır. Aktif akülü sandalyeler bir kaç başlık altında toplamak mümkündür:

 1. Katlanabilir aktif tekerlekli sandalye
 2. Sökülebilir aktif tekerlekli sandalye
 3. Yarı fonksiyonel aktif tekerlekli sandalye

Katlanabilir aktif tekerlekli sandalyeler ortadan makas sistemi ile katlanır. Sökülebilir aktif tekerlekli sandalyeler ise pratik şekilde sökülebilen tekerler, ayaklıklar gibi bazı fonksiyonel özelliklere sahiptir.

Aktif tekerlekli sandalye kullanıcısın vücudunun üst kısmının kontrollü olması, kol ve sırt kas gücünde bir sorun olmaması gerekir. Vücudunun üst kısmını etkin kullanamayan yürüme engelli bireyler aktif akülü sandalyelerin özelliklerinden tam olarak faydalanamayacaklardır ve bu nedenle farklı bir akülü tekerlekli sandalye tercih etmeleri tavsiye edilir.

Aktif Akülü Tekerlekli Sandalye Fiyatları Nedir?

6 bin – 35 bin TL aralığında aktif akülü tekerlekli sandalye bulmak mümkündür, ancak 2022 mart ayıitibarı ile 12 bin TL altındaki aktik akülü tekerlekli sandalyeler nadiren kabul edilebilir düzeyde bir kalite, sürüş konforu ve güvenlik sağlayabilir. Aktif akülü sandalye satın alacaksanız araştırma yaparken uzak doğu merdiven altı akülü sandalyelere sıkça rastlayacaksınız. Aslında piyasdaki akülü sandalyelerin %75’i bu tür aşırıkalitesi akülü sandalyelerden oluşur ve sie kaliteli bir akülü sandalyeden çok dahapahalıya mal olurken güvenliğnize riske atar. Bakınız: Akülü Sandalye Alırken nelere Dikkat etmeliyiz.

Not: Aktif akülü tekerlekli sandalyeler için SGK ödemesinden yalnızca gaziler faydalanabilmektedir.

 1. Elif diyor ki:

  Bedensel engelli vatandaşlar için çok kullanışlı bir tekerlekli sandalye fakat Fiyatı çok pahalı buluyorum fiyat konusunda devletin bir şeyler yapması gerekiyor zaten bu insanlarımız mağdur ve hayattan nasiplerini almislar

 2. Özlem diyor ki:

  Güzel bir imkan sağlayan sandalye özellikle de kişinin sağlık durumuna özgü özel olması çok güzel gerçekten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Easysoftonic