Fulmaks 2. el akülü sandalye satışı yapmamaktadır, ancak akülü sandalye kullanıcılarının 2. el akülü sandalye satın alırken mağdur olmaması için kontrol etmesi gereken detayları bu yazımızda bir araya getirdik. Akülü sandalyenizi satmayı ya da 2. el bir akülü sandalye satın almak istiyorsanız akülü sandalyenizin yeni modelinin ya da benzer özelliklere sahip akülü tekerlekli sandalyelerin fiyatlarını inceleyerek ne kadara satmanız ya da satın almanız gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Söz konusu ikinci el akülü sandalyenin yeni fiyatını inceledikten sonra kontrol etmeniz gereken diğer özelliklere geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Akülü Sandalye Bağışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2. el akülü sandalye satın alırken yaklaşımınız yeni bir akülü sandalye almakla hemen hemen aynı olmalıdır. Kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayan 2. el bir akülü sandalye bulduğunuzda, maruz kaldığı kullanım şartlarını anlamak ve paranızın boşa gitmesini önlemek için bazı detayları bilmeniz önemlidir.

Bazı akülü tekerlekli sandalyeler mükemmel dış mekan performansına sahiptir, ancak kapalı alanlarda kolayca manevra yapmak zordur. Buna karşılık evinizin dar koridorlarında kolayca gezinebilen, ancak yoğun dış mekan kullanımı için uygun olmayan elektrikli tekerlekli sandalyeler de vardır.

İlginizi çekebilir: Seyahat Ederken Akülü Sandalyenin Pil Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Arabanın bagajına sığması için kolayca katlanabilen, ancak genellikle sınırlı ağırlık limitlerine sahip modeller de vardır.  Bu nedenle bir medikalciden veya internetten kullanılmış bir akülü sandalye satın almayı tercih ederseniz, önce ihtiyaçlarınıza en uygun 2. el akülü sandalye türünü belirlemeniz gerekir.

Satın almadan önce sormanız gereken bazı önemli sorular şunlardır:

 1. Akülü tekerlekli sandalyemi öncelikle dışarıda mı, içeride mi yoksa her ikisinde birden mi kullanacağım? Bazı sandalyeler iç mekanda, bazıları dış mekanda kullanıma yöneliktir ve bazıları hem iç hem de dış mekanda kullanıma uygundur.
 2. Akülü Sandalyemi daha çok dışarıda kullanacaksam, genellikle kullandığım alanlarda yokuşlara tırmanıyor muyum? Bazı akülü tekerlekli sandalyeler, dış mekana uygundur, ancak bozuk yollar ve bordürler için gereken yerden yüksekliğe, güce veya tekerlek boyutuna sahip değildir.
 3. Akülü sandalyemin geçmesi gereken en dar genişlik nedir? 2. el akülü tekerlekli sandalyenizi evinizde kullanmayı planlıyorsanız, kapılarınızdan ve evinizdeki dar alanlardan geçmesi gerekir. Bazı sandalyeler buna uygundur, ancak bazıları daha geniş olduğundan evde kullanımınızı sınırlayabilir.
 4. Akülü sandalyemle seyahat edecek miyim? Akülü sandalyenizi yanınızda alışveriş merkezine veya tatile götürmeyi planlıyorsanız, taşınabilir (katlanabilir) olduğundan emin olmalısınız. Çoğu tekerlekli sandalye bir minibüse sığar (biniciden ayrı olarak taşınması için), ancak bazıları katlanmaz.
 5. Kaç kiloyum? Tüm sandalyelerin ağırlık sınırları vardır. Bu veriler üreticinin web sitesinde veya ürünün kullanım kılavuzunda bulunur. Akülü sandalyenin taşıma kapasitesini aşarsanız güvenlikten ödün verirsiniz ve aracın performansı düşer.

İlginizi çekebilir: Akülü Sandalye Donanım Fiyatları ve Kalite

İşletmelerin sattığı 2. el akülü sandalyeler

Ayrıca, 2. el akülü sandalyenizi satın aldığınız işletmeye sormanız gerekenler vardır.

 1. Satıcı hangi akülü tekerlekli sandalye markalarını satıyor? Markalar tanınmış ve itibarlı mı?
 2. Satın alımla birlikte gelen bir fiyat ve hizmet garantisi var mı?
 3. Kullanılmış akülüsandalye kaç yaşında ve ne durumda? Yenileme şirket içinde mi yapılıyor yoksa sözleşmeli mi? Tüm işleri kendi yerinde yapan, performans ve memnuniyet garantili bir perakendeci bulmak avantajlıdır.
 4. Kullanılmış akülü sandalyenizle birlikte iki yeni pil veriliyor mu ve istediğiniz pil türünü seçme seçeneğiniz var mı?
 5. 2. el tekerlekli sandalye nasıl sevk edilecek ve ilgili nakliye ve sigorta maliyetleri nelerdir?
 6. Nakliye sırasında hasar olursa satıcı durumu üstleniyor mu?
 7. Satıcıdan alışveriş yapanları gösteren referansları varmı?

İlginizi çekebilir: Yeni Model Akülü Tekerlekli Sandalyeler

Özel şahısların sattığı 2. el akülü sandalyeler

Özel şahıslardan 2. el akülü sandalye satın alırken ürünü olduğu gibi alırsınız. Döşemede veya şasede yüzeysel hasar olabilir. Ayrıca kullanılmış akülü tekerlekli sandalyenin mekanik ve elektronik durumunu bilemezsiniz.

Şahıslardan alacağınız akülü sandalyelerin garanti yoktur ve satın alma fiyatınızın üzerinde önemli bir masraf oluşturabilecek sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, mümkünse, 2. el akülü sandalye satın almadan önce akülü sandalyeyi bir uzmana gösterin. Tanıdığınız terapistlerden ve arkadaşlardan tavsiye isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir